Voetbal in België

Corteo, tifo en pyro: twintig jaar Green Boys

Profiteer als In de Hekken supporter van 15% korting op het gehele assortiment van PGWEAR. Gebruik de code indehekken bij het afrekenen en je korting wordt direct verrekend (niet te combineren met andere kortingen)!

Nederlanders die een twintig jarig jubileum van een Italiaans georiënteerde groep, in een Franssprekende Belgische stad bijwonen. Internationaler wordt het bijna niet. Ruim 50% van de bevolking van La Louvière heeft Italiaanse roots, en nergens anders is dat beter te merken dan in het voetbalstadium. Met gevoelstemperaturen onder het vriespunt, vierde Green Boys haar twintigjarig jubileum in stijl.

De geschiedenis van de voetbalclub uit La Louvière is alles behalve stabiel te noemen. Zoals vrijwel elke Belgische club, is het een kwestie van faillissementen en fusies. Pas in 2017 werd de club opgericht zoals we die nu kennen. In de afgelopen zeven jaar heeft de club zich langzaam opgewerkt naar het tweede niveau. De club heeft zo’n groeispurt doorgemaakt dat er op dit moment een nieuw stadion wordt gebouwd, direct naast het authentieke huidige stadion. De bouw ligt redelijk stil, maar sinds RAAL nog steeds bezig is met de weg omhoog, wordt de kans steeds groter dat de verhuizing naar het nieuwe stadion een feit wordt. Des te meer reden om, mocht je hier nog niet geweest zijn, zo snel mogelijk een wedstrijd te bezoeken. Hoe je het went of keert: ooit wordt afscheid genomen van het karakteristieke Tivoli, een stadion dat de ultras-cultuur van La Louvière perfect samenvat.

Corteo
Wanneer wij om half zeven bij de kroeg van de Green Boys aankomen is het al druk te noemen. Buiten wordt vuurwerk afgestoken, terwijl de jongere generatie met vlaggen rondzwaait. Een kwartier later is het tijd voor de corteo. Waar normaal gesproken de corteo vrij kort te noemen is, het café is een goede 500 meter van het stadion, wordt nu een kleine omweg genomen. Terwijl de oudere generatie het groepsdoek vasthoudt, vullen de ultras de straten met geluid. Fakkels worden ontpopt, en langzaam arriveren wij bij het stadion onder luid applaus van het overige publiek. De Green Boys hebben een goede naam binnen de club, en worden gerespecteerd door vrijwel iedereen. 


Tifo-time!

Eenmaal in het stadion lopen wij direct door naar de tribune van de harde kern van de Green Boys, waar de Wolf Side (de andere groep van La Louvière) met een doek de jarigen onthaalt. Onder toeziend ook van de steward wordt een kleine lading vuurwerk afgestoken onder de tribune.

Wanneer we het veld betreden, worden drie tifo’s uitgerold. Door de lichtinval is het wat lastiger te zien, maar duidelijk is de moeite die erin is gestopt. Na wat foto’s gemaakt te hebben, positioneren we ons recht voor de harde kern. De doeken gaan omhoog, en wat vuurwerk is te zien. Witte rookbommen, groene rookbommen en stroboscopen om precies te zijn. Het startsein van de wedstrijd klinkt. Even later knalt een Romeinse kaars net boven ons hoofd uit elkaar. Tijd voor de spelers om weer naar binnen te gaan: gestaakt.

Om te zorgen dat er geen forfait gegeven wordt, kleden de ultras zich snel om voor hun ‘main event‘. Tientallen fakkels worden ontpopt. Als er één dreigt uit te gaan, wordt de volgende aangestoken. Minutenlang is het genieten van de vuurzee op vijf meter van ons vandaan. Wanneer de show klaar is en de rook is opgetrokken, komen de spelers weer het veld op en kan de wedstrijd hervat worden.

Ondanks het resultaat, de wedstrijd eindigt in een mager gelijkspel, blijft de sfeer op de tribunes goed. La Louvière komt van ver, en dat weet iedereen. En hoe je het wendt of keert, voetbal is slechts bijzaak voor de meeste harde kernen.

Panda On Tour
Maandelijks op en neer reizend tussen het Nederlandse Rotterdam en het Poolse Bydgoszcz, op zoek naar derby's, gure buitenwijken en pierogi.

Ook leuk om te lezen

Reageren is niet mogelijk.

Volgende artikel:

0 %